Mis on griini kiirus (stimp) ja kuidas seda mõõdetakse?

Griini stimp (stimp rating) on mõõtühik jalgades (ft) griini kiiruse väljendamiseks. Mõõtmisvahendiks on stimpmeter. Tegelikult ei mõõda stimpmeter palli liikumise kiirust, vaid palli veeremise kaugust. Stimpmeter’i abil pannakse pall ühe kindla hooga veerema ja mõõdetakse ära palli veeremise teekonna pikkus. Rahvusvaheliselt on mõõtühikuks inglise jalg (1 jalg = 0,3048 meetrit).

Stimpmeteri (alloleval pildil) leiutas 1935. aastal Edward Stimpson. USGA (United States Golf Association) tutvustas stimpmeter´it 1978. aastal. Selleks hetkeks oli mõõdetud aasta jooksul 581 väljaku griine ja keskmiseks griini kiiruseks oli siis 6,5 jalga. Selle ajaga võrreldes on tänaseks griinide kiirus oluliselt kasvanud. PGA Touri võistlustel on griini kiiruseks ca 12 jalga. Niitvälja Golf on võtnud eesmärgiks tagada tavapäevadel griini kiiruseks ca üheksa ja olulistel võistlustel (näiteks Niitvälja karikas) 10 jalga. Võrdluseks – piljardilaua kiirus on umbes 15-16 jalga.

R&A soovitab hoida griinide kiiruse vahemikus 9,5-10,5 jalga. Seda ennekõike seetõttu, et rannikul (links-tüüpi väljakutel) võivad tuultele avatud griinidel suuremad tuulepuhangud palli griinilt lihtsalt minema puhuda.

USGA griini kiiruse kategooriad:

Kiirus Griini kiirus (ft)
Tavapäeval Võistluspäeval
Aeglane 4,5 (1,4 m) 6,5 (2,0 m)
Keskmine – aeglane 5,5 7,5
Keskmine 6,5 (2,0 m) 8,5 (2,6 m)
Keskmine – kiire 7,5 9,5
Kiire 8,5 (2,6 m) 10,5 (3,2 m)

Griini kiirust mõjutavad paljud tegurid. Toome siinkohal välja olulisemad.

  • Niitmise kõrgus – mida madalamalt on muru niidetud, seda kiirem on griin ehk seda kaugemale pall veereb.
  • Kastmine, sademed – kuivad griinid on kiiremad kui niisked või märjad griinid.
  • Muruliik – erinevad muruliigid käituvad golfipalli veeremise suhtes erinevalt.
  • Griini hooldamine – rullimine, liivatamine, püstilõikus, väetamine, õhutamine.

Autor: Niitvälja Golf
Foto: