Mis on golfis raja Stroke Index?

Golfiväljaku 18 rada on  vastavalt keerukuse astmele märgistatud Stroke Index (S.I.) numbritega 1 kuni 18. Kõige keerulisema raja Stroke Index on 1 ja kõige lihtsama raja Stroke Index on 18. Iga raja Stroke Index on kirjas väljaku tulemuskaardil (Scorecard). Enamasti on 18 rajalise väljaku esimese üheksa raja raskusaste (S.I.) tähistatud paaritute numbritega ja teise poole üheksa rada paarisnumbritega.

Milleks on vaja järjestada keerukuse põhjal väljaku rajad? Milleks  radadele Stroke Index?

  • Kui mängitakse rajamängu (handicap matchplay) võistlust, siis on vaja teada millisel rajal saab vastasmängija ühe või mitu lööki ette. Kui ühe mängija PHCP (playing handicap) on 0 ja teise mängija PHCP on 11, siis kõrgema PHCP-ga mängija saab üheteistkümnel raskemal rajal (rajad mille Stroke Index on 1-11) ühe löögi ette. Kui näiteks mõlemad mängijad mängivad rajal mille Stroke Index on 1-11 bogey (+1 ehk üks löök üle raja par-i), siis selle raja on võitnud kõrgema PHCP-ga mängija. Selleks, et rada viiki jääks, peab madalama PHCP-ga mängija tulemus olema ühe löögi võrra parem kõrgema PHCP-ga mängija tulemusest. Selleks, et madalama PHCP-ga mängija võidaks selle raja peab ta tulemus olema kahe või rohkem löögi võrra parem kui kõrgema PHCP-ga mängijal.
  • Radade Stroke Index on vajalik punktimängu (Stableford) võistlustel punktide arvestamiseks. Kui mängija PHCP on 15, siis ta võib viieteistkümnel raskemal rajal (rajad mille Stroke Index on 1-15) mängida tulemuseks bogey (+1 ehk üks löök üle raja par-i) selleks, et saada 2 punkti. Radadel, mille Stroke Index on 16-18 tuleb kahe punkti saamiseks teha par.
  • Mängija Handicap Index´i (HCPI) arvutamisel on radade Stroke Index´it vaja teada. Kui mängija teeb GP mänguringi (General Play) mängides mõnel rajal palju lööke (või ta jätab raja lõpuni mängimata), siis hcp arvestusel läheb kirja selle raja löökide arvuks net double bogey. Näide: Mängija hcp on 12. Mängides Niitväljal rajal nr. 14 teeb ta 10 lööki (või jätab raja lõpuni mängimata, tõmbab tulemuskaardile kriipsu). Hcp arvutamisel arvestatakse löökide arvuks 7 lööki. See 7 lööki tuleb kokku selliselt: 4 (raja par) + 2 (double bogey) + 1 (mängija hcp alusel saadud löök) = 7.

Autor: Niitvälja Golf