Golfivarustuse hooldus
Alustuseks anname paar soovitust lastele ja lapsevanematele, et tagada olukord, kus oleks golfikeppe, mida pesta ja hooldada ehk kuidas golfikeppe rajale või harjutusväljakule mitte unustada. 🙂
Lastele mõeldud varustuse komplektid on enamasti palju väiksema keppide arvuga, kui reeglitega lubatud max 14 golfikeppi. Hea harjumus oleks lastel enne ja peale iga golfitreeningut või mänguringi ise üle lugeda, kas number klapib. See harjumus võimaldab kiirelt reageerida ja värskelt meenutada, kuhu kadunud golfikepp võis ununeda. Kindlasti tuleb ülelugemise komme kasuks hiljem, kui juunior kasutab juba 14-osalist varustust ning osaleb võistlustel, et ei tekiks olukorda, kus lubatu asemel on rohkem keppe bägis ning võistlusringi tuleb alustada kahe trahviga.
Kuna lapsed – eriti mänguhoos – kipuvad asju unustama, siis hea nipp on vartele kleepida nimi ja (lapsevanema) telefoni number. Siis saab leidja või caddiemaster kiiremini reageerida. Tõenäosus, et rajale kepi maha unustanud mängija viibib ka ise alles golfikeskuse territooriumil on leidmise hetkel pigem suur ja olukordi, kus maast leitud võõras kepp ununeb hoopis tähelepaneliku leidja kotti oleks samuti vähem.
Teades kui palju täiskasvanud griini ümbrusesse kipuvad keppe unustama, siis võibolla nime ja telefoninumbri kleepimine oleks ka suurtele golfisõpradele kasulik. Mängijad – kes ajutiselt, kes jäädavalt – unustamise tõttu golfikepist on ilma jäänud, teavad kui kehv tunne see on. Uut samasugust asemele leida on tüütu ja sageli aeganõudev; mõningatel juhtudel lausa võimatu, kui konkreetset seeriat näiteks enam tootmises ei ole.
Veel tasub juuniorite varustuse puhul silmas pidada ja kasvueas lapse puhul jooksvalt jälgida grippide jämedust. Võib juhtuda, et laba, varre pikkus ja jäikus on lapse füüsilist võimekust ja oskusi arvestades sobiv, kuid grip liiga peenike. Siinkohal on hea kahtluse korral treenerilt nõu küsida, sest erinevatel brändidel on need väga erinevad.
Miks tasub grippe pesta?
- Golfikeppi on palju parem käes hoida. Kulunud ja libe grip kipub löögi ajal liikuma ja libisema, mis omakorda sunnib mängijat hoiet ebavajalikult pigistama ning sellest saavad sageli alguse kehvad löögid. Käed gripil on golfimängija ainuke kontakt golfikepiga.
- Gripid kestavad kauem ehk neid tuleb harvem uute vastu vahetada.
- Grippe pestes jälgi, et kumm ei mullitaks ega oleks mõ Selliste defektide puhul tuleb kindasti vana grip uue vastu välja vahetada.
- Vihmase ilmaga mängides on väga suur erinevus, kas gripid on uued või hästi hooldatud vs vanad ja kulunud.
Kuidas seda teha?
- Leige seebivee ja (hamba)harjaga hõõrudes saab suurema mustuse, higi, päikesekreemi jäägid jmt ilusti maha.
- Selleks, et vesi gripivarre sisse ei läheks, võib ülemisse otsa panna tii.
- Kindlasti tuleb iga grip korralikult kuivatada ja jälgida, et seebi või nõudepesuvahendi jäägid gripile ei jääks.
- Regulaarselt puhastades piisab enamasti niiske kareda rätikuga hõõrumisest.
Golfivarustuse eest hoolitsemine:
- Kõige kergem on peale iga divotiga tehtud lööki, mänguringi või harjutussessiooni niiske golfirätikuga labad ja groove‘d (groove – maapinnaga paralleelsed süvendatud triibud kepilabal) puhastada. Kui muld ja muru on värske, siis tuleb see groove‘dest kergesti välja. Kui niiskest rätikust ei piisa, siis aitab näiteks tii teravam ots või spetsiaalsed väikesed plastikharjakesed.
- Kui golfikeppe pole kunagi varem pestud, siis võib mustusest lahtisaamine olla veidi suurem töö. Põhjaliku pesu puhul tuleks kaussi või ämbrisse panna leige seebi või nõudepesuvahendiga vesi, kuid niipalju, et vaid labad vees oleks. Vart ja laba ühendav hosel ei taha vees ligunemist, kuna kinnituseks kasutatakse spetsiaalset liimi. Vana hamba- või plastikharjastega küürimishari on sobib pesemiseks hästi.
- Peale rohket veekasutust, kas suurt kepipesu või vihmase ilmaga mängimist tuleks golfikepid võimalikult kiiresti ära kuivatada ja kuiva siseruumi tuua. Niiskuse tõttu võivad kepilabad hakata roostetama.
- Ettevaatlikust tuleks rakendada golfivarustuse autosse ja autost välja tõ Eriti puudutab see grafiitvarsi ja putterit! Seetõttu on hea kui putteril ja puukeppidel on alati kaitsev kate peal.
- Golfikepid ei talu ka liiga ekstreemseid ilmastikutingimusi. Talviste kõvade miinuskraadidega ei peaks kepid kuude kaupa autos olema.
Oma golfikeppide ees tasub korralikult hoolt kanda, sest varustus on alati mängija poolt!
Mari Rauna, Niitvälja Golfikool