Kas golf on sport või ajaviide – Joel Rothberg
2018. aasta hooaeg oli kõigi golfisõprade jaoks ideaalne, sest nii ilusat suve meist vaevalt keegi varasemast mäletab. Tänu suurepärasele golfihooajale tehti Niitväljal mitmeid rekordeid. Räägime näiteks rekordarvust mänguringidest, rekordarvust mängijatest, aga ka mitmete mängijate isiklikest rekorditest. Üheks rekordimeheks võib pidada golfiklubi meeskaptenit Joel Rothbergi, kes suutis langetada oma händikäpi sel hooajal 6,2-lt 3,8-le. Lisaks isiklikud parimad tulemused Niitvälja karikalt, klubi meistrivõistlustelt, Eesti meistrivõistlustelt ja Pärnu BMW Golf Cup Internationalilt.
Istusime ja jutustasime Joeliga sellest, kuidas ta golfimänguni jõudis ja missugused on ta plaanid klubi kaptenina.
Teekond golfini
Aasta oli 2009, kui Joel tuli Niitväljale green card’i kursusele. Otsus golfimängu proovida tuli nii tänu endisele ülemusele kui ka Joeli väga heale sõbrale, spordigümnaasiumiaegsele pinginaabrile, kes mõlemad olid juba Niitvälja mängijad. Tänu sõbra järjepidevusele otsustas seni 20 aastat judot harrastanud Joel alustajana Niitväljale tulla. „Alustasin green card’i kursusega Enrico Villo juures. Esialgu käisin nii kord või paar kuus väljakul harjutamas. Klubiga liitusin 2010. aastal ja sellest ajast olen aktiivne golfimängija.“
Judoga tegeles Joel aktiivselt 25. eluaastast ja lõpetas, kuna judo reegleid muudeti ning, mis seal salata, ka vanus tuli peale. Amatööride tasemel võiks Joel endiselt võistelda (PS! Joelil on 2008. aastast amatööride judo MMi kuld), aga tänasel päeval ei soovi ta enam enda vigastamisega riskida. „Eks neid vigastusi on sportlaskarjääri jooksul ette tulnud mitmeid. Enam ei taha. Täna soovin pigem muul moel judosse panustada, olles judoliidu juhatuses ning korraldades oma õe ja vendadega judovõistlust Rothberg Cup. Viimane on ellu kutsutud Joeli venna Künteri initsiatiivil ja on mõeldud judo tulevastele tähtedele ehk lastele. 2018. aastal osales Rothberg Cupil üle 300 lapse nii Eestist, Lätist, Leedust kui ka Soomest.
Uurisin Joelilt, kas tema arvates on judol ja golfil ka midagi ühist. „Arvan, et on. Kuigi alguses oli väga raske tulla judomaadlejana golfi mängima, sest mulle tundus, et olen tugev ja võin hästi kaugele lüüa. Aga tegelikult see nii ei läinud. Mäletan hästi seika, kui mul oli kõrval noor õbluke neiu, kes lõi minust kaugemale. Tal oli lihtsalt tehnika kordades parem. Distsipliini küsimus on nii judos kui ka golfis sarnane.“
Golf – kas sport või ajaviide?
2019. aastal täitub Joelil kümnes aasta Niitväljal. Paratamatult kerkib õhku küsimus, kas golf on pika sportlaskarjääri omaniku jaoks judos pigem sport või ajaviide. „Tahaks öelda, et golf on ajaviide, aga tegelikult on golf minu jaoks sport. Siiski arvan, et golf oma olemuselt ongi unikaalne, sest võib olla nii ajaviide kui ka sport. Nende inimeste jaoks, kes soovivad golfi mängida ajaviiteks või tervisliku ajaviitena, see seda ongi. Minu jaoks on golf sport, mis on seotud sõprade ja aja veetmisega. Sport selle kõige paremas tähenduses.“ Joel naudib golfi koos oma sõpradega. Tema sõnul on nii mõnedki sõbrad leidnud tee Niitväljale.
„Ma ei oleks arvanud, et ükski teine spordiala või aktiviteet võib olla sama tähtis või isegi tähtsam kui judo! Aga täna on golf minu jaoks võrdväärselt tähtis. Golf on elulaad – olen ise aktiivne mängija ja püüan ka sellega kursis olla, mis toimub golfis nii Eestis kui ka mujal maailmas.“
Golf ja aeg
Joel mängib golfi keskmiselt paar-kolm korda nädalas. Talvisel perioodil käib ta ka sisegolfisaalides. Igal aastal võtavad nad sõpruskonnaga ette ka soojamaareise, kus golfi harrastada. See on tema sõnul oluline nii golfiliigutuse ja rütmika hoidmiseks kui ka D-vitamiini jaoks.
Me kõik teame, et golf on aeganõudev ala. Ma ei saanud jätta ka Joelilt küsimata, kuidas ta leiab töö kõrvalt aega, et sellisel tasemel (HCPga 3,8) golfi mängida. Joeli vastus oli lihtne – aega tuleb planeerida. „Õnneks on meil suvel pikalt valge, mistõttu jõuab ka pärast tööaega õhtul veel väljakul 18 rada läbi mängida. Sel aastal oli super suvi, mul oli edukas hooaeg. Händikäp kukkus 6,2-lt 3,8 peale. Kui muidu pole kolm ühikut kukkumist palju, siis kuue pealt kolmele on seda päris raske teha.“
Tulemustest rääkides mainib ta ka ära, et pole professionaalseid eratreeninguid võtnud, vaid on omal käel harjutanud. „Ma ei hakka ikka iial lööma sellise swing’iga nagu Carl Enn Hellat või vennad Varjunid. Tuleb kohandada enda lööke oma keha ja painduvuse järgi.“ Väidetavalt on Joeli parimad tulemused pärit just võistlustelt. „Võistlustel keskendun iga puti ja lähi-chip’i nimel paremini. Kui sõpradega mängin, lasen kuidagi lihtsamalt minna.“
Esimene aasta klubi kaptenina
Joel on Niitvälja Golfiklubi meeskapten alates 2018. aastast, mil Erko Täht tegi talle ettepaneku kapteni roll üle võtta. Joel kaalus seda otsust pikalt ja ütleb, et ei taha olla üheski ametis lihtsalt kulgejana. Ta võttis selle ameti vastu, kuna soovib olla aktiivne hääletoru juhtkonna ja mängijate vahel.
Milliseid väärtuseid pakub täna Niitvälja Golf? Joeli sõnul hoiavad enamikku mängijaid kuskil klubis kinni sõpruskond, klubiline õhkkond ja väljaku kvaliteet. Täna on kõiges selles tema jaoks Eesti parim kahtlemata Niitvälja Golf. „Mulle meeldib, et kui väravast sisse sõidan, tunnen, et siin on mõnus olla. Õhkkond on mõnus ja inimesed on hästi toredad. Ei ole vahet, kas oled Eesti mõistes kõige tuntum ettevõtja või täiesti tavaline inimene (nagu mina). Väljakul ei ole vahet, kes sa oled. Kui oled klubiliige, siis oledki kõigiga võrdne ja siin tuntakse pigem huvi selle vastu, kuidas mäng läks.“
Samas mainib Joel, et on kindlasti üks nendest mängijatest, kes propageerib golfi siseturismi – seda, et aktiivsed mängijad mängiksid võimalikult palju Eesti eri väljakuid. See on olnud ka tema ametiaja esimene eesmärk: seista selle eest, et tulevikus oleks mänguõigusega golfaritel võimalus ka teistel väljakutel teatud soodustustega mängida.
Vestluse lõpetuseks palusin Joelil anda mõningaid soovitusi ka teistele golfaritele selle jaoks, kuidas oma HCPd parandada. „Arvan, et kui naudid seda, mida teed ja võtad seda kirega (golfimängu võtan ma kahtlemata kirega), viib see sihikindlus sind ka edasi. Kõik ei olegi võrdselt aktiivsed või andekad, aga kui mängid oma tasemel kirega ja pühendud, tuleb kindlasti ka tulemus. Golf on pigem võistlus iseendaga või samal tasemel „naabrimehega“, mitte meistritega. Golf on ka see mäng, kus igaühel on oma tugevused – mõni lööb pikalt, teisel on jälle hea lähimäng. Tuleb rohkem tugevdada neid pooli, mis on sinu tugevused!“
Tekst: Mai-Liis Mägi
Fotod: Erakogu, Mats Soomre