Kas on aeg vahetada välisuks? 7 nõuannet sobiva välisukse valimiseks

Välisust vahetatakse tavaliselt 20-30 aasta tagant, mistõttu on oluline võtta aega sobiva ukse leidmiseks. Tehtud valik mõjutab elukvaliteeti kümneid aastaid. Järgnevalt toome seitse soovitust, mida välisukse valimisel meeles pidada.

1.Pane paika ootused ukse omadustele.
Välisukse valimisel tasub eelkõige mõelda, mis on ukse kasutuskoht. Kas otsite ust maja peasissepääsule, panipaigale või hoopis tehnoruumile? Sellest sõltub, millised peaksid olema välisukse omadused – kõrge soojapidavus, turvalisus, valgus või heli- ja tulekindlus või kombinatsioon sellest kõigest.

2. Sobita uks maja stiiliga.
Vahet ei ole, kas tegemist on suvila või alalise elumajaga, uks peab kokku sobima hoone üldise stiiliga. Kui elate modernses ja minimalistlikus kodus, kus on suured ja puhtad pinnad, peaks vastavalt sellele olema ka uks modernses stiilis. Klassikaline eramu seevastu eeldab klassikalist ust.

3. Pööra tähelepanu detailidele.
Lisaks stiilile tasub tähelepanu pöörata ka detailidele, mis annavad uksele palju juurde. Näiteks Swedoor Character sarja kõik mudelid on peithingedega ning klaasiavadel puuduvad liistud, mis sobib ideaalselt minimalistlikus stiilis kodule.

  

4. Väldi tumedat ust päikesepoolsel küljel.
Kui enamasti eelistatakse välisust valides traditsioonilisi valgeid välisuksi, siis üha populaarsemad on musta või mõnd muud tumedat tooni uksed. Enne tumeda ukse ostmist pööra tähelepanu ukse asukohale ilmakaarte suhtes. Kui tume uks on kogu päeva päikese käes, soojeneb see oluliselt rohkem kui hele uks. Lõunapoolsel seinal ja päikese eest kaitsmata uks võib pleekida ning halvimal juhul võib kuumus mõjutada ka ukse omadusi.

5. Ära karda kasutada värve.
Meie hallis kliimas loob värviline välisuks palju rõõmsama meeleolu. Värviline uks võib olla lahendus ka siis kui maja fassaad on igavavõitu, ning on soov seda pisut isikupärasemaks muuta. Igal juhul on värviline uks kindel pilgupüüdja. Kuna välisukse saab valida kahes värvitoonis, nii et sisemine pool sobib interjööriga, ei maksa karta, et värviline uks kodus teid ära väsitab.

6. Kasuta klaasi julgelt.
Klaasiga välisuks on lisaks kaunile välimusele ka praktiline — see muudab esiku valgusküllasemaks ning seega ka visuaalselt avaramaks. Klaaslaiend ja ülaaken lisavad avarust veelgi. Kui hindad privaatsust, vali muster- või satiinklaas — nii jõuab valgus tuppa, kuid võõrad pilgud mitte.

7. Katseta erinevaid uksi Door Designer rakendusega.
Enne meelepärase välisukse valimist kasuta Swedoori mobiilirakendust Door Designer, mille abil saad testida erinevat stiili ja värvi välisuste sobivust oma koju. Tee ukseavast või olemasolevast uksest pilt, laadi see rakendusse üles ja katseta, kuidas erinevad uksed keskkonda sobivad. Nii saad kõige parema ettekujutuse, milline lõpptulemus välja hakkab nägema.

Loe lisa välisuste kohta siin. 

Tutvu Swedoori tootevalikuga kodulehel ning kogu inspiratsiooni Facebookis ja Instagramis.

Tekst ja fotod: Swedoor / JELD-WEN